ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما

محوطه و حیاط

زندگی شهری روز به روز در حال گسترش یافتن است. خانه ها اکثرا به آپارتمان های مختلف با حداقل محوطه و حیاط تبدیل شده است. همین امر موجب شده تا اهمیت اجرای محوطه و حیاط بیشتر شود. شما به کمک چنین اجرایی می توانید به سادگی فضایی هرچند کوچک برای ایجاد نشاط و آرامش خود و خانواده تان ایجاد کنید. البته که اجرای محوطه و یا حیاط می تواند در سطوح وسیع برای باغ و یا ویلاهای مختلف نیز انجام شود. ما در ادامه به صورت کامل در خصوص محوطه و حیاط، هزینه اجرای محوطه و حیاط و قیمت آن بیشتر صحبت می کنیم.
 

تجهیزات ساخت و ساز چیست؟

به تمامی مواد و مصالحی که در یک پروژه ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند، تجهیزات ساخت و ساز گفته می شود. این تجهیزات دارای طیف وسیعی بوده که هر کدام از آن ها وظایف خاص خودشان را به عهده دارند. یکی از اصلی ترین مراحل در پیشبرد ساخت و ساز، انتخاب و خرید تجهیزات ساخت و ساز است. بدون شک نبود هر کدام از تجهیزات ساخت و ساز می تواند باعث بروز اختلال در مسیر تولید شود. هر کدام از تجهیزات مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز، دارای وظایف مشخص و از پیش تعیین شده ای هستند. کار با هر کدام از این تجهیزات نیازمند آشنایی و آموزش های مخصوص و منحصر به فرد است تا علاوه بر استفاده صحیح، از بروز حادثه نیز جلوگیری صورت بگیرد. ما در ادامه به صورت کامل در خصوص تجهیزات مهم و اصلی مورد استفاده در ساخت و ساز بیشتر صحبت می کنیم.
 

محوطه و حیاط چیست؟

اجرای محوطه و حیاط با محوطه سازی به معنای تغییر در معماری نماهای خارجی و بیرونی برای ایجاد یک فضای متفاوت است. به بیان دیگر همان سلیقه و ظرافتی که برای طراحی دکوراسیون فضاهای داخلی صورت می گیرد، در اجرای محوطه و حیاط برای فضاهای بیرونی شکل خواهد گرفت. به کمک اجرای محوطه و حیاط می توان جلوه های بصری بسیار مختلف و البته خاص برای تمامی ساختمان ها، ویلاها، باغ ها و ... ایجاد کرد. اجرای محوطه و حیاط هیچ محدودیتی در میزان فضایی که در اختیار دارید، نخواهد داشت و می توان آن را در یک فضای کوچک تا فضاهای بسیار بزرگ به کار گرفت.
شما به کمک محوطه سازی می توانید تغییرات بسیار دلنشینی در فضاهای بیرونی خود ایجاد کنید تا هرچه بیشتر از استفاده کردن از آن، لذت ببرید. البته که محوطه سازی به منظورهای تجاری و اداری نیز قابل انجام خواهد بود. انواع رستوران ها، کافی شاپ ها، دفاتر مختلف اداری و ... نیز می توانند از تمامی مزایای اجرای محوطه و حیاط استفاده کرده و محیطی دلنشین و خیره کننده برای خود ایجاد کنند.
 

انواع محوطه و حیاط

امروزه به روش های مختلفی می توان اجرای محوطه و حیاط را انجام داد. البته که هزینه اجرای محوطه و حیاط بسته به این که از کدام یک از این روش ها استفاده کنید، می تواند متفاوت باشد. با این وجود هزینه اجرای محوطه و حیاط، هزینه ای است که کاملا ارزش آن را خواهد داشت. اجازه دهید تا شما را با برخی از مهمترین روش ها و انواع اجرای محوطه و حیاط آشنا کنیم:
. محوطه سازی به کمک گیاهان و گل ها
کاشت گل و گیاهان مختلف در اجرای محوطه و حیاط یکی از بهترین راه ها برای ایجاد تغییر در فضاهای بیرونی است. بدین صورت می توانید با حداقل هزینه ها، زیبایی فضای بیرونی خود را به شدت افزایش دهید. با یک طراحی خاص و منحصر به فرد و انتخاب بهترین گل و گیاه ها، امکان اجرای محوطه و حیاط وجود خواهد داشت. تنها باید توجه کرد که بسته به آب و هوای محیط، از چه نوع گل و گیاهی باید استفاده کرد.
. محوطه سازی با آلاچیق
یکی از انواع اجرای محوطه و حیاط که در تمامی مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری قابل اجرا است، محوطه سازی با آلاچیق است. بدین صورت می توانید از آلاچیق های مختلف برای ایجاد یک فضایی دلنشین و متفاوت استفاده کنید. آلاچیق ها نه تنها می توانند به سادگی دکوراسیون فضاهای بیرونی را زیباتر کنند، بلکه راحتی و آرامش بیشتری را برای ساکنین مجتمع ها به همراه خواهند داشت. باید اشاره داشت که امکان تفکیک فضا نیز به کمک آلاچیق ها وجود دارد.
. محوطه سازی به کمک استخر
اگر یک باغ و یا ویلا دارید، ساخت یک استخر می تواند باعث هرچه لوکس تر شدن محوطه شما شود. بدون شک استخرها یکی از المان های بسیار محبوب و کاربردی در اجرای محوطه و حیاط به شمار می روند. به صورت معمول سایز و اندازه استخرها متناسب با فضای کلی محوطه قابل اجرا خواهد بود.
. محوطه سازی به کمک آبنما
آیتم جذاب دیگری در اجرای محوطه و حیاط، آبنماها و یا حوضچه ها مختلف هستند. از این آبنماها به وفور در محوطه سازی ساختمان های مختلف استفاده می شود. دلیل محبوبیت بسیار زیاد این آیتم، جذابیت بصری بسیار بالا و البته هزینه اجرای مناسب است. شما می توانید به کمک جلوه های به خصوص ریزش آب، اشکال گوناگونی را با آبنما ایجاد کنید. البته که امکان اجرای نورپردازی های مختلف در کنار این آبنماها وجود داشته که جلوه بصری آن ها را بسیار دلنشین تر خواهد کرد.
. محوطه سازی به کمک باربیکیو
شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که بخواهید در گوشه و کنار محوطه تان یک باربیکیو مخصوص برای آماده کردن غذا وجود داشته باشد. بدین صورت می توانید در دورهمی های دوستانه و خانواده خود، فضایی گرم و صمیمی ایجاد کنید. اجرای محوطه و حیاط به کمک باربیکیو یک گزینه ای متفاوت و البته جذاب برای تمامی فضاهای بیرونی خواهد بود. کافی است تا در کنار باربیکیو یک میز و چند صندلی قرار دهید تا متوجه فضای دلنشین خود شوید.
. محوطه سازی به کمک نورپردازی
اما یکی از بهترین راه های اجرای محوطه و حیاط، اجرا به کمک نورپردازی است. با اجرای یک نورپردازی مناسب و اصولی، می توانید فضای بیرونی مجتمع های خودتان را بسیار تغییر دهید. از مهمترین مزایای نورپردازی می توان به قابلیت اجرای آن در تمامی محوطه ها و فضاها اشاره کرد. از درب ورودی ساختمان گرفته تا پارکینگ و حیاط، به کمک نوردازی قابلیت تغییر را خواهند داشت.
 

خرید تجهیزات محوطه و حیاط

برای مثال، اجرای محوطه و حیاط به کمک نورپردازی، هزینه های متفاوتی با اجرای محوطه سازی به کمک آبنما دارد. از سوی دیگر هزینه اجرای محوطه و حیاط به میزان و مساحت محیط شما نیز بستگی خواهد داشت. هرچه که محیط و مساحت شما افزایش پیدا کند، خرید تجهیزات محوطه و حیاط نیز بیشتر می شود. البته در این میان نباید تعداد المان ها و آیتم های به کار رفته در محوطه سازی را هم نادیده گرفت. بسته به این که قصد دارید تا چه تعداد المان و آیتم در محوطه و حیاط خود به کار ببرید، خرید تجهیزات محوطه و حیاط نیز می تواند متفاوت شود.
 

هزینه اجرای محوطه و حیاط

اما یکی از مهمترین دغدغه تمامی افرادی که قصد اجرای محوطه و حیاط را دارند، بدون شک هزینه اجرای محوطه و حیاط است. باید اشاره کرد که هزینه اجرای محوطه و حیاط بسته به فاکتورهای مختلف می تواند متفاوت باشد. شما در ابتدا باید بدانید که چه میزان بودجه در اختیار داشته و سپس نوع اجرای محوطه و حیاط خودتان را انتخاب کنید. از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه اجرای محوطه و حیاط، نوع مواد و متریال به کار رفته در چنین اجرایی خواهد بود.

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :