ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما

مصالح پایه

بدون شک برای ساخت ساختمان و هر سازه ای نیاز به مصالح و تجهیزات مختلفی است. هر کدام از این مصالح کاربرد و ویژگی های خاص خودشان را داشته و به نحوی به ساده سازی فرایند ساخت و ساز کمک می کنند. مصالح پایه ساختمان نیز مصالحی هستند که از آن برای ساخت بنا، سازه و یا هر ساختمانی استفاده می شود. با پیشرفت علم، مصالح پایه ساختمانی نیز تنوع بسیار زیادی پیدا کرده اند. ما در ادامه قصد داریم تا به صورت کامل در خصوص این مصالح، خرید و قیمت آن بیشتر صحبت کنیم.
 

مصالح ساختمانی چیست؟

به تمامی مصالح و متریال هایی که از آن برای احداث، تولید و یا ساخت انواع سازه ها استفاده می شود، مصالح ساختمانی می گویند. در ساخت سازه های مختلف، از مصالح ساختمانی مختلفی استفاده می شود. آشنایی پیدا کردن با انواع مصالح ساختمانی، جهت انجام پروژه های ساخت و ساز ضروری به نظر می رسد. مهندسین و کارگران باید تمامی مصالح ساختمانی را شناخته، طرز کار با آن ها را یاد گرفته و بدانند که هر کدام از آن ها، چه ویژگی هایی دارند. از آن جایی که چنین تجهیزاتی در پیشبرد صنعت ساخت و ساز الزامی هستند، بازار خرید و فروش مصالح ساختمانی داغ تر از همیشه شده است. البته باید اشاره کرد که خرید مصالح ساختمانی می تواند هزینه های مختلفی را به پروژه اعمال کند. از این رو با شناخت و آشنایی پیدا کردن نسبت به این مصالح، می توان دست به یک خرید مطمئن زده و هزینه های پروژه را کاهش داد.
 

مصالح پایه ساختمان چیست؟

به تمام مصالح ساختمانی که برای ساخت و ساز استفاده می شوند، مصالح پایه ساختمان می گویند. عمده این مصالح در مرحله سفت کاری مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو به آن ها مصالح سفت کاری ساختمان نیز می گویند. اگر برای خرید مصالح پایه ساختمان مراجعه کرده باشید، بدون شک با تنوع محصولی بسیار گسترده ای مواجه شده اید. همین امر موجب شده تا قیمت مصالح پایه ساختمان نیز طیف گسترده ای را شامل شود. استفاده از مصالح پایه ساختمان می تواند منجر به افزایش سرعت ساخت و ساز، تنوع در ساخت و ساز و بهبود و افزایش کیفیت شود. از آن جایی که کیفیت مصالح به کار رفته در ساختمان به صورت مستقیم بر کیفیت ساخت و ساز تاثیر می گذارد، نیاز است تا در خرید مصالح سفت کاری ساختمان، نهایت دقت را داشته باشید. همچنین باید اشاره کرد که هزینه های ساخت و ساز نیز تا حد بسیار زیادی به همین مصالح پایه ساختمان بستگی دارد. به سادگی متوجه اهمیت بسیار زیاد این مصالح در صنعت ساخت و ساز می شوید.
 

انواع مصالح پایه ساختمان

مصالح پایه ساختمان را می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد. برای مثال مصالح پایه ساختمان می توانند در دو دسته طبیعی و مصنوعی قرار بگیرند. مصالح پایه طبیعی مصالحی هستند که انسان در تولید آنها نقشی ندارد. اما منظور از مصالح پایه مصنوعی، مصالحی هستند که توسط بشر و در کارخانه ها تولید می شوند. از سوی دیگر می توان مصالح سفت کاری ساختمان را در دو دسته ساده و ترکیبی قرار داد. مصالح ساده تنها از یک جز تشکیل شده اند. این در حالی است که مصالح ترکیبی دارای اجزای مختلفی هستند.
از سوی دیگر، مصالح پایه ساختمان می توانند به صورت پیش ساخته و یا درجاساز دسته بندی شوند. منظور از مصالح ساختمان پیش ساخته مصالحی است که از قبل و در کارخانه و یا کارگاه تولید شده اند. در حالی که منظور از مصالح پایه ساختمان درجاساز، مصالحی هستند که در محل ساخت و ساز تولید شده و سپس مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که مشاهده می کنید، تنوع مصالح پایه ساختمان بسیار بالا است. همین امر موجب شده تا قیمت مصالح پایه ساختمان نیز متنوع باشد.
یکی از مهمترین نکات پیش از خرید مصالح سفت کاری ساختمان، همین آشنایی داشتن با مصالح ساختمان است. حال اجازه دهید تا در این بخش به صورت کامل در خصوص انواع مصالح پایه ساختمان بیشتر صحبت کنیم:
· بتن
بتن یکی از اصلی ترین و مهمترین مصالح سفت کاری ساختمان بوده که از ترکیب آب، سیمان و ماسه و شن تولید می شود. زمانی که این مواد را با یکدیگر ترکیب کنید، یک ماده چسبنده قوی تولید می شود که می توان از آن ها در ساخت و ساز استفاده کرد. بتن خود دارای انواع مختلفی بوده که از مهمترین آن ها می توان به بتن معمولی، بستر، سبک، پیش تنیده و ... اشاره کرد.
· آجر
یکی دیگر از کاربردی ترین مصالح پایه ساختمان، آجر است. از آجر می توان برای دیوار چینی، کف سازی، کف پوشی و ... استفاده کرد. خود آجر بسته به جنس و ابعاد می تواند کاربردهای مختلفی داشته و در دسته بندی های متنوعی قرار بگیرد. از انواع آجر می توان به آجر لعابی، ماشینی، ماسه آهکی و ... اشاره کرد.
· سرامیک
سرامیک ها بیشتر جنبه تزیینی داشته و برای ساخت نماهای داخلی و کف سازه مورد استفاده قرار می گیرند. سرامیک به عنوان یکی از مصالح پایه ساختمان از خاک رس، ماسه و فلدسپات تولید شده است.
· فلزات
فلزات بخش قابل توجهی از مصالح سفت کاری ساختمان را شامل می شوند. مهمترین فلز به کار رفته در صنعت ساخت و ساز، فولاد است که قابلیت های منحصر به فردی دارد. از آن برای تولید میگلرد و تیرآهن استفاده می کنند.
· گچ
گچ و یا پودر گچ یکی دیگر از مصالح پایه ساختمان است که کاربردهای زیادی دارد. از آن برای سفیدکاری، همسان سازی، کاشی کاری، تولید سقف کاذب و ... استفاده می کند.
 
اما این موارد، تنها بخشی از تمامی مصالح پایه ساختمان موجود در بازار هستند. از دیگر مصالح سفت کاری ساختمان که توسط بشر مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
· سنگ
· چوب
· خاک
· ملات
· آهک
· ماسه
· سیمان
· انواع چسب ها
· پرلیت
· پوکه
· بتونه
· پانل و دیوار گچی
· و ...

خرید مصالح پایه ساختمان

از این رو، با افزایش کیفیت، قیمت مصالح پایه ساختمان نیز افزایش پیدا می کند. البته در این میان نباید از تاثیر حجم و میزان مصالح پایه مورد نیاز نیز غافل شویم. هرچه برای ساخت و ساز به مصالح و مواد بیشتری نیاز داشته باشید، باید هزینه های بیشتری نیز انجام دهید. به تمامی مواردی که باعث تغییر قیمت مصالح می شوند، همچنین باید نوع بسته بندی، هزینه های حمل و نقل، میزان عرضه و تقاضا در بازار، نوسانات بازار ارز و ... را هم اضافه کرد. از این رو به خوبی متوجه می شوید که چرا برای مصالح پایه ساختمان نمی توان به صورت دقیق یک قیمت مشخص ارائه کرد.

قیمت مصالح پایه ساختمان

یکی از نکات بسیار مهم در خرید مصالح پایه ساختمان، قیمت این لوازم است. قیمت این مصالح بسته به فاکتورهای بسیار متنوعی متغیر خواهد بود. اولین و مهمترین این فاکتورها، نوع مصالح است. طبیعی است که قیمت مصالح پایه ساختمان ساده با ترکیبی یا مصالح پایه ساختمان از پیش ساخته با درجاساز متفاوت خواهد بود. فاکتور مهم بعدی دیگر، برند تولید کننده این مواد و مصالح است. هر چه برند سازنده مصالح پایه ساختمان، شناخته شده تر و معتبر تر باشد، کیفیت مصالح تولیدی آن نیز بیشتر خواهد بود.

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :