ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما

تاسیسات ساختمان

برای این که یک ساختمان کاربری خاص خودش را داشته باشد، نیاز است تا تاسیسات مختلفی درون آن به کار برده شود. اجرای تاسیسات ساختمان یکی از اصلی ترین بخش های ساخت و ساز به شمار می رود. تاسیسات ساختمان خود به بخش های بسیار گسترده ای قابل تقسیم بوده که موجب شده تا هزینه اجرای تاسیسات ساختمان نیز تنوع بسیار زیادی پیدا کند. ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا به صورت کامل در خصوص انواع خدمات تاسیسات ساختمان، هزینه و قیمت آن بیشتر صحبت کنیم.
 

خدمات ساختمانی چیست؟

بناها و ساختمان ها بسته به دلایل بسیار مختلفی به مانند گذشت زمان، استفاده های مکرر و ... با اصطکاک و پایین آمدن سطح کیفی روبرو خواهند شد. از اینرو به خدمات ساختمانی نیاز پیدا می کنند تا بدین وسیله اقداماتی در خصوص نگهداری و رسیدگی به آن ها صورت بگیرد. این خدمات می تواند در بخش های مختلف و در بازه های زمانی گوناگونی صورت بگیرد. به تمامی فعالیت هایی که برای نگهداری، بازسازی و تعمیرات ساختمان انجام می شود، خدمات ساختمانی گفته می شود. خدمات بازسازی ساختمان می تواند صرفا به تعمیرات ساختمان پرداخته و یا این که برای نگهداری هرچه بهتر از آن و افزایش ایمنی صورت بگیرد. تمامی این خدمات در جهت کاهش هزینه های سربا صورت گرفته و نیاز است تا در بازه های زمانی مختلف، تکرار شوند. در صورتی که این خدمات ساختمانی به موقع انجام نشوند، خسارات زیادی به بار می آید که می تواند آسیب زننده باشد. به یاد داشته باشید که انجام خدمات بازسازی ساختمان و تعمیرات ساختمان باید به افراد متخصص و ماهر سپرده شود.
 

اجرای تاسیسات ساختمان چیست؟

به مجموعه فعالیت ها و کارهایی که برای هرچه مطلوب کردن ساختمان ها جهت زندگی انجام میشود، تاسیسات ساختمان می گویند. اجرای تاسیسات ساختمان نیازمند دانش و تخصص کافی بوده و برای انجام هرچه بهتر باید از افراد متخصص کمک گرفت. از سوی دیگر اجرای تاسیسات ساختمان باید به صورت کاملا اصولی و دقیق پیاده سازی شده تا بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. از این رو خدمات تاسیسات ساختمان توسط مهندسین و معماران خبره و حرفه ای ارائه می شود. از آن جایی که تاسیسات ساختمان طیف وسیعی از خدمات را شامل می شود، طبیعی خواهد بود که هزینه اجرای تاسیسات ساختمان نیز بسیار گسترده باشد. به یاد داشته باشید که اگر مشکلی در اجرای تاسیسات ساختمان وجود داشته باشد، احتمال بروز خسارات و صدمات جبران ناپذیری در آینده وجود خواهد داشت. پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان برای شما اهمیت دارد، نیاز است تا خدمات تاسیساتی دریافت کنید. 
 

انواع اجرای تاسیسات ساختمان چیست؟

تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان نیازمند دریافت یک سری خدمات تاسیساتی است. این خدمات تاسیسات ساختمان خود به دسته بندی های مختلفی قابل تقسیم هستند. به عنوان فردی که قصد اجرای تاسیسات ساختمان را دارد، باید با تمامی این خدمات آشنا شده و بدانید که هر کدام از آن ها چه نیازی از شما را برطرف می کنند. برخی از مهمترین اجرای تاسیسات ساختمان عبارت خواهند بود از:
تاسیسات سرمایش و گرمایش
اجرای تاسیسات ساختمان از نوع سرمایش و گرمایش به یکی از اصلی ترین مباحث در ساخت و ساز بدل شده است. امروزه تاسیسات سرمایش و گرمایش وظیفه هرچه مطلوب تر کردن محیط با تغییرات دما را برای ساکنین آن به عهده دارند. خود تاسیسات سرمایش و گرمایش نیز به انواع مختلفی تقسیم شده که هر کدام دارای ویژگی ها و مشخصات خاص خودشان هستند.
تاسیسات آب و فاضلاب
از جمله تاسیسات ساختمان بسیار مهم، تاسیسات آب و فاضلاب است. تاسیسات آب و فاضلاب یا تاسیسات بهداشتی وظیفه انتقال و جا به جایی آب شرب برای مصرف و همچنین فاضلاب تولید شده توسط ساکنین را به عهده دارد. بخش قابل توجهی از خدمات تاسیسات ساختمان، شامل خدمات تاسیسات آب و فاضلاب می شود. به کمک این سیستم همچنین می توان آب گرم مورد نیاز ساکنین را به سادگی فراهم کرد.
تاسیسات گازرسانی
تاسیسات گازرسانی یکی از تاسیسات حساس ساختمانی به شمار می روند. در صورتی که برای این تاسیسات مشکلی به وجود بیایید، تعمیرات تاسیسات ساختمان را باید به عهده شرکت های مطمئن و استاندارد قرارداد. به کمک اجرای تاسیسات ساختمان از نوع تاسیسات گازرسانی، می توان گاز مورد نیاز برای مصارف مختلف ساکنین را فراهم کرد.
تاسیسات آتش نشانی
زمانی که نوبت به اجرای تاسیسات ساختمان در بخش های داخلی می رسد، تاسیسات آتش نشانی یکی از تاسیسات مهمی است که باید به آن توجه شود. این تاسیسات که خود به دو دسته تاسیسات اعلام حریق و تاسیسات اطفا حریق قابل تقسیم است، وظیفه دارد تا بروز آتش سوزی را به ساکنین اطلاع داده و از گسترش آن جلوگیری کند. اجرای تاسیسات ساختمان از نوع آتش نشانی برای افزایش ضریب ایمنی هر نوع ساختمانی ضروری خواهد بود.
تاسیسات پله برقی و آسانسور
اجرای تاسیسات ساختمان ممکن است به هدف افزایش سطح دسترسی و آسودگی ساکنین انجام شود. از این رو نیاز است تا تاسیسات پله برقی و آسانسور را برای ساختمان پیاده سازی کرد. وجود آسانسور و پله برقی موجب راحتی بیشتر در زمان حضور در ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری خواهد شد. اگر این دستگاه ها به مشکل برخوردند، با دریافت تعمیرات تاسیسات ساختمان می توان مشکل آن ها را برطرف کرد.
تاسیسات الکتریکی
در زمان اجرای تاسیسات ساختمان باید بخش قابل توجهی را به تاسیسات الکتریکی اختصاص داد. هزینه اجرای تاسیسات ساختمان به صورت مستقیم با تاسیسات الکتریکی در ارتباط است. به کمک تاسیسات الکتریکی می توان سیم کشی و برق کشی ساختمان ها را انجام داده و بدین صورت دسترسی همه افراد را به جریان برق آسان تر کرد.
تاسیسات صوتی و تصویری
نوع دیگری از اجرای تاسیسات ساختمان به اجرای تاسیسات صوتی و تصویری اختصاص دارد. به کمک چنین خدمات تاسیسات ساختمان، می توان تمامی سیستم های صوتی و تصویری را برای بالا بردن آسایش و رفاه ساکنین در ساختمان قرار داد.
 

هزینه اجرای تاسیسات ساختمان

یکی از فاکتورهای اصلی در اجرای تاسیسات ساختمان، بحث قیمت و هزینه اجرای تاسیسات ساختمان است. هزینه اجرای تاسیسات ساختمان به فاکتورهای بسیار متنوعی بستگی خواهد داشت. از این رو به صورت دقیق نمی توان یک هزینه مشخص برای آن عنوان کرد. از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت اجرای تاسیسات ساختمان، نوع تاسیسات خواهد بود. بسته به این که در ساختمان مورد نظر شما از چه نوع تاسیساتی استفاده شود، قیمت و هزینه خدمات تاسیسات ساختمان نیز تغییر خواهد کرد.
از سوی دیگر متراژ ساختمان و تعداد طبقات آن نیز به صورت مستقیم بر قیمت اجرای تاسیسات ساختمانی تاثیر خواهد گذاشت. هرچه متراژ ساختمان و تعداد طبقات آن افزایش پیدا کند، نیاز به مواد و مصالح بیشتری بوده و به همین دلیل قیمت اجرای تاسیسات ساختمان نیز افزایش پیدا می کند. البته باید اشاره کرد که کیفیت مواد و مصالح به کار رفته در تاسیسات ساختمان نیز در قیمت و هزینه نهایی آن تاثیر مستقیمی دارد.
هرچه کیفیت مواد افزایش پیدا کند، هزینه های خرید آن ها نیز بیشتر خواهد شد. با افزایش هزینه های خرید، در نهایت هزینه خدمات تاسیسات ساختمان نیز بالا می رود. اما این مورد خود موجب می شود تا کیفیت ساختمان افزایش چشمگیری پیدا کند. به تمامی این موارد همچنین باید شرکت ارائه دهنده خدمات و تاسیسات ساختمان، تعداد نیروی انسانی مورد نیاز، زمان کار، حمل و نقل و ... را هم اضافه کرد.

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :