ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما

لوله و اتصالات پنج لایه

لوله ها به عنوان شریان های اصلی یک ساختمان، نقش های بسیار مهمی به عهده دارند. از این رو تولید کنندگان مختلف به فکر ساخت لوله های متفاوت با ویژگی های منحصر به فرد افتادند. یکی از انواع لوله ها که دارای خواص و ویژگی های بسیار مناسبی است، لوله پنج لایه است. لوله و اتصالات پنج لایه به دلیل ساختار متفاوت خود، به سرعت در صنعت تاسیسات ساختمان محبوبیت پیدا کردند. برای کار با این مدل از لوله ها نیاز است تا با اتصالات لوله پنج لایه آشنا شوید. به دلیل تنوع محصولی اتصالات لوله پنج لایه، قیمت لوله پنج لایه و قیمت اتصالات لوله پنج لایه نیز طیف گسترده ای را شامل خواهد شد. ما در ادامه به صورت کامل در خصوص اتصالات لوله پنج لایه، انواع و قیمت آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.
 

تاسیسات آب چیست؟

به منظور قابل سکونت ساختن ساختمان های مختلف، نیاز است تا تاسیسات گوناگونی در آن ها احداث شود. یکی از مهمترین این تاسیسات، تاسیسات آب است. منظور از تاسیسات آب تمامی سیستم های لوله کشی است که وظیفه انتقال آب به درون ساختمان و یا خارج از آن را به عهده دارند. تاسیسات آب، در واقع همان تاسیسات لوله کشی آب است. این تاسیسات خود از بخش های مختلفی تقسیم شده که نیاز به بازرسی و بازدیدهای دوره ای خواهند داشت. به صورت کلی، هدف اصلی این تاسیسات، بهداشتی کردن فضای ساختمان و فراهم آوردن امکانات مختلف بهداشتی و رفاهی برای ساکنین آن است. از یک مسواک زدن ساده تا شستشوی ظروف و خنک سازی محیط، همگی به تاسیسات لوله کشی آب بستگی خواهد داشت. اما آن چه که در خصوص این تاسیسات اهمیت دارد، نگهداری از آن ها است. از آن جایی که لوله های انتقال آب در معرض تهدیدهای خارجی مختلف قرار دارند، لازم است تا به خوبی محافظت شده و به صورت دوره ای از آن ها بازدید کرد. بدین صورت می توان طول عمر آن ها را افزایش داده و از بروز مشکل در تاسیسات آب جلوگیری کرد.
 

اتصالات لوله پنج لایه چیست؟

پیش از آن که در با اتصالات لوله پنج لایه آشنا شوید، لازم است بدانید که لوله پنج لایه چیست. لوله 5 لایه در واقع ترکیبی از فلز و پلیمر است. همین امر موجب می شود تا ویژگی های هر دو مدل از لوله ها را داشته باشد. در ساخت اتصالات لوله پنج لایه و این مدل از لوله ها از یک لوله آلومینیومی استفاده شده که توسط دو لایه پلیمر پوشش داده شده است. بدین صورت اتصالات و لوله پنج لایه نه تنها مقاومت بالایی دارد، بلکه به دلیل استفاده از پلیمر، وزن مطلوبی نیز خواهد داشت. لایه های مختلف این مدل از لوله ها و اتصالات پنج لایه به کمک چسب های بسیار مخصوصی به یکدیگر چسبانده شده اند. در واقع اتصالات لوله پنج لایه، دارای 5 لایه مستحکم بوده که مقاومت و دوام آن را به شدت افزایش داده است. اتصالات لوله پنج لایه تجهیزات و لوازمی هستند که زمان لوله کشی و استفاده از لوله های پنج لایه کاربرد پیدا می کنند. از مهمترین ویژگی های این مدل از لوله ها، نیاز کمتر به اتصالات لوله پنج لایه است. دلیل آن هم انعطاف پذیری بالای آن ها بوده که باعث شده تا اتصالات لوله پنج لایه مانند زانویی کمتر نیاز شود.
 

انواع اتصالات لوله پنج لایه

اگر برای خرید لوله پنج لایه و خرید اتصالات لوله پنج لایه به بازار مراجعه کرده باشید، با تنوع محصولی بالایی روبرو خواهید شد. همین تنوع ممکن است خرید را برای شما کمی سخت کند. از این رو پیش از تهیه اتصالات لوله پنج لایه، نیاز است تا با انواع آن آشنا شوید. از مهمترین انواع اتصالات لوله 5 لایه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
· اتصالات لوله پنج لایه کوپلی
این مدل از اتصالات لوله پنج لایه، دارای 3 قسمت هستند. تولید کنندگان بیشتر این مدل از اتصالات را از نوع برنج تولید و روانه بازار می کنند. همچنین برای بالا بردن مقاومت آن ها، سطح اتصالات لوله پنج لایه با یک لایه آلیاژ نیکل، آبکاری خواهد شد. از سوی دیگر این لایه آلیاژی دارای رنگ نقره ای بوده که همین امر ظاهر این مدل از اتصالات را بسیار زیبا کرده است.
· اتصالات لوله پنج لایه پرسی
این مدل از اتصالات لوله پنج لایه دارای 4 قسمت هستند. در ساخت آن ها از یک حلقه استیل استفاده شده که روی لوله قرار می گیرد. برای پرس کردن این حلقه از دستگاه های پرسی استفاده می شود. بعد از پرس کردن، یک فرورفتگی در این اتصالات به وجود می آید که موجب می شود تا از نفوذ و نشت مایعات جلوگیری صورت بگیرد.
· اتصالات لوله پنج لایه کلمپی
اگر قصد استفاده از لوله های پنج لایه در مواردی را دارید که فشار آب در آن ها بالا است، باید از اتصالات لوله پنج لایه کلمپی استفاده کنید. این اتصالات به خوبی توانایی تحمل فشارهای بالای مایعات را خواهند داشت. در ساخت این مدل از اتصالات از فرایند فورجینگ تناژ 50 استفاده شده است. به کمک اتصالات لوله پنج لایه کلمپی می توان به سادگی فرایند باز و بسته کردن لوله های پنج لایه را بدون آن که آسیبی به لوله ها وارد شود، انجام داد.
 

قیمت اتصالات لوله پنج لایه

اما نکته بسیار مهمی که روی خرید لوله پنج لایه و خرید اتصالات لوله پنج لایه تاثیرگذار خواهد بود، قیمت آن ها است. قیمت لوله پنج لایه و قیمت اتصالات این مدل از لوله ها بسته به فاکتورهای بسیار مختلفی، متفاوت خواهد بود. از این رو نمی توان یک قیمت مشخص برای لوله و اتصالات پنج لایه عنوان کرد. نکته بسیار مهمی که بر قیمت لوله پنج لایه و قیمت اتصالات لوله پنج لایه تاثیر خواهد گذاشت، برند تولید کننده آن ها است.
هرچه برند تولید کننده لوله و اتصالات پنج لایه شناخته شده تر و معتبر تر باشد، کیفیت این مواد نیز افزایش پیدا می کند. با افزایش کیفیت، قیمت نیز بالاتر خواهد رفت. از دیگر فاکتورهای مهم در قیمت لوله پنج لایه و قیمت اتصالات لوله پنج لایه، قطر و ضخامت آن ها است. امروزه این لوله ها و اتصالات در سایزها و اندازه های متنوعی در بازار به فروش می رسند. بسته به این که قصد خرید چه سایز و ابعادی را داشته باشید، قیمت نیز متفاوت خواهد بود. به تمامی عوامل تاثیرگذار بر قیمت لوله پنج لایه و قیمت اتصالات لوله پنج لایه، همچنین باید روش تولید، نحوه بسته بندی، مواد و متریال به کار رفته، حمل و نقل، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات بازار ارز و ... را هم اضافه کرد.
 

کاربردهای اتصالات لوله پنج لایه

همانطور که عنوان شد، لوله و اتصالات پنج لایه گزینه ای بسیار مناسب برای استفاده در تاسیسات ساختمان هستند. از سوی دیگر به دلیل ویژگی های برجسته ای مانند طول عمر بالا، مقاومت در برابر خوردگی، فرسودگی، ساییدگی و ... می توانند برای انتقال آب نیز مورد استفاده قرار بگیرند. اما این موارد تنها گوشه ای از کاربردهای اتصالات لوله پنج لایه است. از دیگر کاربردهای لوله و اتصالات پنج لایه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
· استفاده در شوفاژها و رادیاتورها
· استفاده در سیستم های گرمایش از کف
· استفاده در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
· استفاده در صنایع پزشکی
· استفاده در تاسیسات بهداشتی
 

مزایای اتصالات لوله پنج لایه

اتصالات لوله پنج لایه دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییرات دما هستند. از این رو می توانند گرما و سرما را به خوبی تحمل کنند. از سوی دیگر نصب و پیاده سازی اتصالات لوله پنج لایه بسیار ساده و آسان خواهد بود. برای ساخت این مدل از اتصالات از آلیاژهای مرغوبی استفاده شده تا مقاومت آن ها در برابر خوردگی و فرسودگی نیز افزایش پیدا کرد. به همین دلیل طول عمر این اتصالات نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :