ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما

آنتن و شبکه

در سال های پیش از این بیشتر خانه ها و منازل دارای یک یا نهایتا دو طبقه بودند. اما رفته رفته با افزایش جمعیت، امروزه شاهد حضور ساختمان ها و برج های مسکونی بسیار بلندی هستیم. نصب آنتن و یا خرید تجهیزات اینترنت ساختمان برای هر واحد، می تواند باعث افزایش هزینه های خرید شود. این در حالی است که استفاده از یک آنتن مرکزی ساختمان، گزینه ای بسیار عالی برای کاهش هزینه های خرید است. ما در ادامه به صورت کامل در خصوص آنتن مرکزی ساختمان، انواع و قیمت آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.
 

تاسیسات الکتریکی چیست؟

به زبان ساده، منظور از تاسیسات الکتریکی، طراحی و پیاده سازی سیستم های سیم کشی در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی است. وجود چنین تاسیساتی به قدری حیاتی بوده که امکان ادامه زندگی بدون آن تقریبا غیر ممکن است. به صورت کلی بخش قابل توجهی از لوازم و تجهیزاتی که در منازل و یا بخش های مختلف زندگی مورد استفاده قرار می گیرند، نیاز به انرژی الکتریکی دارند. از این رو نیاز است تا تاسیسات الکتریکی در ساختمان ها، به بهترین شکل ممکن انجام شود. از سوی دیگر، به دلیل حساسیت ها و خطراتی که یک طراحی اشتباه و بد می تواند به وجود بیاورد، بهتر است پیاده سازی تاسیسات برق ساختمان به عهده افرادی باشد که در این زمینه توانایی و تخصص کافی را دارند. تاسیسات الکتریکی را می توان از جمله زیرمجموعه های تاسیسات صنعتی ساختمان ها دانست. به کمک تاسیسات الکتریکی است که می توان برق، گرما و انرژی لازم برای ادامه حیات را به ساختمان ها منتقل کرد. مهندسین برق وظیفه طراحی چنین تاسیساتی را به عهده دارند.
 

آنتن و شبکه چیست؟

منظور از آنتن مرکزی ساختمان، همان آنتن های تلویزیون به صورت مستر و یا MATV است. از مهمترین ویژگی های آنتن مرکزی ساختمان می توان به قابلیت متصل کردن تلویزیون های مختلف به کانال های تلویزیونی به صورت همزمان است. به بیان دیگر به کمک یک آنتن مرکزی می توان چندین تلویزیون را تنها به یک آنتن متصل کرد. آنتن مرکزی ساختمان بسته جنس، مدل و یا نوع آن می تواند امکان دریافت موج های رادیویی، تلویزیونی و حتی اینترنتی را داشته باشد. از این رو برخی حتی آنتن مرکزی را در دسته تجهیزات اینترنت ساختمان قرار می دهند. به کمک آنتن مرکزی ساختمان می توان به سادگی موج های FM ارسال شده را دریافت کرد و به کمک تلویزیون آن را به کاربران نمایش داد. برای اینکه یک آنتن مرکزی ساختمان بتواند به فعالیت خودش ادامه دهد، نیاز به تجهیزات و لوازم بسیار مختلفی وجود دارد که هر کدام وظیفه ای به خصوص را برعهده خواهند داشت. خرید آنتن مرکزی ساختمان می تواند هزینه های نصب آن را برای مشترکین به شدت کاهش دهد.
 

انواع آنتن و شبکه ساختمان

آنتن ها مرکزی ساختمان بسته به نوع سیگنال ارسال شده و گیرنده های استفاده شده در آن ها، می توانند در دسته بندی های مختلفی قرار بگیرند. هر کدام از این آنتن های مرکزی دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد خودشان بوده و شما می توانید بعد از شناخت آن ها، نسبت به خرید یک آنتن مناسب اقدام کنید. این آنتن های مرکزی عبارت خواهند بود از:
· آنتن های MATV
از این آنتن ها جهت دریافت، توزیع و همچنین تقویت سیگنال هایی که در باندهای FM، VLF، VHF و UHF وجود دارد، استفاده می کنند. این مدل از آنتن مرکزی ساختمان را می توان ساده ترین و البته پرمصرف ترین نوع آنتن های مرکزی ساختمان ها دانست. به کمک یک آنتن MATV امکان دریافت سیگنال های تلویزیونی وجود داشته و می توان با استفاده از تقویت کننده، تصویری بدون نویز را برای تمامی ساکنین ساختمان ارسال کرد.
· آنتن های SMATV
اگر قصد دارید تا سیگنال های ماهواره ای را دریافت، تقویت و توزیع کنید، آنتن مرکزی ساختمان SMATV گزینه ای مناسب برای شما خواهد بود. به کمک چنین آنتن هایی می توان سیگنال های ماهواره ای دریافت شده را بدون کوچکترین مشکلی در بین تمامی مشترکان، تقسیم کرد. البته که این آنتن مرکزی ساختمان همچنین قابلیت دریافت سیگنال های تلویزیونی را هم دارد. از ویژگی های آنتن های SMATV می توان به قدرت بیشتر نسبت به آنتن های MATV اشاره کرد.
· آنتن های CATV
نوع دیگری از آنتن های مرکزی ساختمان موجود در بازار، آنتن های CATV هستند. این مدل از آنتن ها قابلیت دریافت سیگنال های تلویزیونی ارسال شده را داشته و می توانند به کمک تقویت کننده های خود، سیگنال را به واحدهای مختلف ساختمان، منتقل کنند. البته امروزه از این آنتن ها در هتل ها، رستوران ها و ... استفاده نمی کنند؛ زیرا آنتن های CATV تنها قدرت دریافت سیگنال های محلی را دارند.
· آنتن های CCTV
آنتن های CCTV در سیستم های مداربسته کاربرد پیدا می کنند. با این وجود باز هم جزوی از آنتن مرکزی ساختمان دسته بندی می شوند. این مدل از آنتن های مرکزی ساختمان سیگنال ها را به صورت عمومی توزیع نخواهند کرد. در عوض تصاویر ضبط شده به صورت کاملا خصوصی به وسیله کابل های هم محور یا شبکه های بی سیم، به مانیتورهای مخصوص ارسال خواهد شد. اگر در ساختمان خود دارای دوربین مداربسته هستید، می توانید از این آنتن مرکزی ساختمان استفاده کنید. به کمک چنین آنتن هایی می توان امنیت و ایمنی محیط را تا حد زیادی افزایش دهید. البته آنتن های CCTV می توانند برای نظارت بر عبور و مرور خیابان ها توسط پلیس راهنمایی و رانندگی نیز مورد استفاده قرار بگیرند.
· آنتن های IPTV
از جمله آنتن هایی که در دسته تجهیزات اینترنت ساختمان قرار می گیرند، می توان به آنتن های IPTV اشاره کرد. این تجهیزات اینترنت ساختمان به کمک پهنای باند اینترنت و یا با استفاده از یک کابل UTP قادر به ارسال برنامه های تلویزیونی، رادیویی، تلفنی و ویدئویی به کاربران هستند. همچنین به کمک آن ها می توان اینترنت های پرسرعت را هم به مصرف کنندگان ارائه کرد. آنتن های IPTV امکان برقراری یک سیستم دو طرفه را مهیا می کنند. از آن جایی که این آنتن ها جزو تجهیزات اینترنت ساختمان به شمار می روند، قابلیت دریافت کانال های خارجی و داخلی را هم در زمان پخش و هم در زمان دلخواه دارند. این آنتن مرکزی ساختمان به عنوان یکی از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان ها کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است.
 

قیمت آنتن و شبکه ساختمان

اگر قصد خرید آنتن مرکزی ساختمان را دارید، بهتر است پیش از خرید، نسبت به کسب اطلاع در خصوص قیمت آنتن مرکزی اقدام کنید. بدون شک فاکتورهای گوناگونی می تواند بر قیمت آنتن مرکزی تاثیر بگذارد. از جمله اصلی ترین این فاکتورها می توان به نام تجاری تولید کننده آن ها اشاره کرد. برند و یا نام تجاری، نشان دهنده شرکت سازنده آنتن مرکزی ساختمان بوده و به صورت مستقیم با کیفیت آنتن مرکزی ساختمان در ارتباط است. برند سازنده معتبرتر می تواند باعث افزایش کیفیت و در نتیجه افزایش قیمت آنتن مرکزی شود.
البته که در این زمینه، نباید از تاثیر نوع آنتن مرکزی ساختمان نیز غافل شد. بسته به این که قصد دارید تا از چه نوع آنتن مرکزی ساختمان استفاده کنید، قیمت آن هم دستخوش تغییر خواهد شد. در این میان مرکز فروش نیز می تواند بر قیمت آنتن مرکزی تاثیر بگذارد. پیشنهاد می کنیم که آنتن های مرکزی مورد نظر خودتان را از نمایندگی های فروش مجاز تهیه کرده تا علاوه بر اطمینان از خرید یک محصول با کیفیت، مقرون به صرفه ترین قیمت را هم تجربه کنید.

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :